Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby serca

J Colin Forfar; Tłumaczenie: Andrzej Stanke
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby serca
Elektrokardiogram wysiłkowywstecz
Choroby serca
Cewnikowanie serca (angiografia)
dalejAngioplastyka wieńcowa
  • Cewnikowanie serca przeprowadza się w trybie oddziału dziennego albo jako badanie pacjentów hospitalizowanych. Angiografia wieńcowa (koronarografia) to badanie służące do szczegółowej oceny miejsca i stopnia zwężenia tętnicy wieńcowej. Czasem cewnikowanie przeprowadza się w celu zbadania czynności zastawek i sprawności pompy lub wyjaśnienia innych uszkodzeń serca.
  • Przed cewnikowaniem przeprowadza się rutynowe badanie lekarskie, czasem pobiera się krew na badania dodatkowe. Angiografię wykonuje się w pracowni hemodynamicznej. Jej personel stanowią pielęgniarki i technicy pracujący pod kierunkiem kardiologa. Do sprawnego i bezpiecznego przeprowadzenia badań służy skomplikowana aparatura rentgenowska i komputerowa.
  • W znieczuleniu miejscowym (czasem także po podaniu łagodnych środków uspokajających) nakłuwa się naczynia w pachwinie (tętnicę lub żyłę udową) lub na ramieniu (tętnicę ramienną), a sporadycznie również żyłę szyjną. Przez te naczynia wprowadza się do serca cienkie rurki (cewniki). Podczas podawania kontrastu pacjent wstrzymuje oddech, aby na filmie lepiej uwidocznić badane tętnice. Gdy kontrast jest wstrzykiwany do głównej pompy serca (lewej komory), może wystąpić uczucie gorąca. Podczas jednego badania rejestruje się zwykle kilka ujęć tętnic wieńcowych. Badanie trwa 30-40 minut.
  • Po badaniu pacjent pozostaje w łóżku przez 4-6 godzin z opatrunkiem uciskowym założonym na miejsca nakłucia tętnic i żył. Uczucie dyskomfortu i sińce w tych miejscach utrzymują się zwykle przez 1-2 dni, dlatego przez 48 godzin po badaniu należy unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych i prowadzenia samochodu.
  • Większość pacjentów po cewnikowaniu przyznaje, że spodziewali się czegoś znacznie bardziej nieprzyjemnego, a najgorsze było... samo myślenie o badaniu!

Elektrokardiogram wysiłkowywsteczSpis treścidalejAngioplastyka wieńcowa

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl