Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby serca

J Colin Forfar; Tłumaczenie: Andrzej Stanke
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby serca
Angioplastyka wieńcowawstecz
Choroby serca
Sztuczne rozruszniki serca
dalejAblacja prądem o wysokiej częstotliwości
  • Elektryczna czynność górnych jam serca (przedsionków) albo przewodzenie impulsów elektrycznych z przedsionków do dolnych jam serca (komór) może częściowo lub całkowicie zaniknąć. Spowoduje to utratę przytomności albo nagłe ciężkie zawroty głowy.
  • Taki stan może być tylko przejściowy (np. po zawale serca), a wówczas sztuczny stymulator potrzebny jest zaledwie przez kilka dni. Wielu chorych wymaga jednak stymulatora przez resztę życia.
  • Do tymczasowej stymulacji stosuje się elektrodę wprowadzoną przez żyłę szyi albo ramienia, którą umieszcza się w prawej komorze serca i łączy z zewnętrznym stymulatorem. Stymulatory używane do stałej stymulacji są znacznie mniejsze i wszczepia się je pod skórę (przeważnie nieco poniżej obojczyka). Zabieg przeprowadza się na sali operacyjnej, najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Operacja trwa około 1 godziny. Wszczepianie stymulatorów należy do najprostszych i najczęściej udanych zabiegów we współczesnej kardiologii.
  • Stymulatory wszczepiane na stałe to urządzenia oparte na nowoczesnej technologii. Można je łączyć z przedsionkami, komorami, a jeżeli jest to wskazane - z obiema jamami serca. Są niezawodne i pracują przez wiele lat. W wielu szpitalach pacjenta wypisuje się do domu kilka godzin po zabiegu albo nazajutrz - oczywiście pod warunkiem, że wstępna kontrola stymulatora i rentgenogram nie wykazują nieprawidłowości. Następną kontrolę przeprowadza się po miesiącu, a dalsze - w odstępach rocznych. Dyskomfort i sińce w okolicy rany operacyjnej utrzymujące się przez kilka dni są rzeczą normalną. Nierozpuszczalne szwy trzeba usunąć po 5-8 dniach.

Angioplastyka wieńcowawsteczSpis treścidalejAblacja prądem o wysokiej częstotliwości

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl