Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby serca

J Colin Forfar; Tłumaczenie: Andrzej Stanke
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby serca
Sztuczne rozruszniki sercawstecz
Choroby serca
Ablacja prądem o wysokiej częstotliwości
dalejKardiowersja elektryczna
  • Od kilkunastu lat (w Polsce od 1993 roku - przyp. tłum) wykonuje się zabiegi polegające na niszczeniu nieprawidłowych dróg przewodzenia w sercu, odpowiadających za powstawanie zaburzeń rytmu. Do niszczenia tkanki serca wykorzystuje się ciepło powstające podczas przepływu prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości. Ten rodzaj zabiegów nosi nazwę ablacji.
  • Ablacja jest szczególnie skuteczna w leczeniu arytmii związanych z dodatkową drogą przewodzenia impulsów elektrycznych pomiędzy przedsionkami a komorami - poza układem przewodzącym (jak w zespole Wolffa-Parkinsona-White’a) albo w prawidłowym układzie przewodzącym serca (w tzw. nawrotnym częstoskurczu węzłowym).
  • W znieczuleniu miejscowym, przez żyłę lub tętnicę w pachwinie wprowadza się do serca elektrody służące do wyznaczenia położenia drogi dodatkowej, którą następnie niszczy się energią prądu o wysokiej częstotliwości. Położenie elektrod śledzi się na ekranie rentgenowskim. Zabieg trwa przeważnie kilka godzin, a pacjent spędza w szpitalu 2 dni.
  • Wielką zaletą tego typu zabiegów jest to, że w razie skutecznej ablacji - co jest już regułą - można zrezygnować z długotrwałego stosowania leków zapobiegających arytmii. Najlepszymi kandydatami do ablacji są chorzy z częstymi napadami nieprawidłowego szybkiego bicia serca lub chorzy, u których leki nie zapobiegają arytmii albo wykazują poważne działania niepożądane.
  • Metodą ablacji można leczyć także inne rodzaje zaburzeń rytmu serca. Podstawowe znaczenie ma skierowanie chorego do ośrodka mającego doświadczenie w wykonywaniu takich zabiegów.

Sztuczne rozruszniki sercawsteczSpis treścidalejKardiowersja elektryczna

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl