Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby serca

J Colin Forfar; Tłumaczenie: Andrzej Stanke
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby serca
Ablacja prądem o wysokiej częstotliwościwstecz
Choroby serca
Kardiowersja elektryczna
  • Niektóre zaburzenia rytmu serca można przerwać jedynie za pomocą wysokiego napięcia, które w postaci krótkiego impulsu przepływa przez serce. Taki zabieg nosi nazwę elektrycznej kardiowersji.
  • Elektrody przeważnie przykłada się do ściany klatki piersiowej (jedną z przodu, drugą po lewej stronie, z boku). Aby przywrócić prawidłowy rytm serca, potrzebny jest elektrowstrząs o energii 50–300 dżuli.
  • Kardiowersję wykonuje się w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym, a w nagłych wypadkach - pod wpływem silnych środków uspokajających. Cały zabieg trwa kilka minut.
  • Chorzy z zaburzeniami rytmu dotyczącymi górnych jam serca (przedsionków) poddawani kardiowersji elektrycznej otrzymują acenokumarol przez kilka tygodni poprzedzających zabieg. Takie postępowanie ma zmniejszyć ryzyko powstania w przedsionkach zakrzepów, które mogłyby się oderwać i spowodować udar mózgu. Acenokumarol podaje się jeszcze przez kilka tygodni po udanym zabiegu. Kardiowersję można powtarzać, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Choremu, który cierpi na nawracające arytmie zagrażające życiu, sporadycznie zachodzi potrzeba wszczepienia na stałe automatycznego kardiowertera-defibrylatora. To skomplikowane i bardzo drogie urządzenie samo rozpoznaje niebezpieczną dla życia arytmię i rozpoczyna właściwe leczenie. Jeśli to konieczne, kardiowerter-defibrylator wykonuje elektrowstrząs podobny do wysyłanego przez defibrylator zewnętrzny. Wszczepienie takiego urządzenia wymaga znieczulenia ogólnego, a pobyt w szpitalu trwa zwykle kilka dni.

Ablacja prądem o wysokiej częstotliwościwsteczSpis treści

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl