Encyklopedia zdrowia
Choroby oczu
Choroby oczu
Wzrok może być uznawany za najważniejszy ze zmysłów. Badanie oczu może ujawnić nie tylko zaburzenia miejscowe, takie jak zaćma lub jaskra, ale także dostarczyć informacji na temat schorzeń ogólnoustrojowych, takich jak podwyższone ciśnienie tętnicze krwi czy cukrzyca.
Objawy oczne nadczynności tarczycy
  • Objawy oczne w chorobach tarczycy pojawiają się zwykle w nadczynności gruczołu tarczowego, ale mogą też występować u ludzi z prawidłową czynnością tarczycy lub jej niedoczynnością.
  • We wczesnym okresie choroby obszar wokół oczu staje się obrzęknięty i nabrzmiały. Oczy wydają się w wytrzeszczu, ponieważ powieki są podciągnięte, a obrzęknięte mięśnie wokół i poza gałką oczną wypychają gałkę do przodu.
  • Możesz mieć wrażenie piasku w oczach, mogą być one bolesne i wrażliwe oraz łzawić. Jasne światło może powodować uczucie dyskomfortu. Ulgę przynosi stosowanie w ciągu dnia preparatów sztucznych łez i przyciemnionych okularów ochronnych. Zastosowanie maści nawilżających zapobiega natomiast wysychaniu oczu w ciągu nocy. Spanie z wyższym ułożeniem głowy może zmniejszyć obrzęk. Spróbuj powstrzymać się od palenia tytoniu.
  • Obrzęknięte mięśnie pozagałkowe mogą uciskać na nerw wzrokowy, który przekazuje sygnały do mózgu. Może być to przyczyną pogorszenia widzenia. Jeżeli zauważyłeś zamglenie widzenia, natychmiast skontaktuj się z okulistą, ponieważ możesz potrzebować pilnego leczenia dużymi dawkami kortykosteroidów, radioterapii lub operacji zmniejszającej ucisk na nerw.
  • Podwójne widzenie występuje wówczas, gdy mięśnie poruszające gałką oczną ulegają obrzękowi i zaczynają bliznowacieć, co powoduje ograniczenie ich ruchomości. Czasowe zastosowanie folii lub plastikowych okularów pryzmatycznych pomaga w zlaniu się dwóch obrazów w jeden. Jeżeli jednak ruchy gałki ocznej są znacznie ograniczone, konieczna staje się operacja na mięśniach ocznych. Końcowa korekta mięśni wykonywana jest zwykle w znieczuleniu miejscowym, tak abyś mógł powiedzieć okuliście, kiedy podwójne widzenie zniknie.
Na skróty:
Szukam informacji
Poradniki medyczne dla pacjentów, w których znajdziesz opisy 588 zagadnień oraz 499 ilustracji.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam lekarza
Dane na temat lekarzy różnych specjalności blisko Twojego miejsca zamieszkania.
Znajdziesz tu 3281 lekarzy, gabinetów i instytucji medycznych z 830 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam apteki
Znajdź aptekę w Twojej miejscowości.
Tu znajdziesz adresy 7554 aptek z 1798 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Dział dla lekarzy
Dział przeznaczony dla lekarzy. » Zaloguj się «
Nie masz loginu? » Zarejestruj się «

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl