Encyklopedia zdrowia
Choroby układu oddechowego
Choroby układu oddechowego
Choroby płuc i dróg oddechowych są bardzo powszechne, przez co stanowią częstą przyczynę hospitalizacji. Należy jednak pamiętać, że wiele schorzeń układu oddechowego można skutecznie leczyć także w Poradni Ogólnej — również astmę oskrzelową, która jest obecnie jednym z najczęstszych schorzeń pulmonologicznych.
Klatka piersiowa i płuca
  • Płuca to 2 wypełnione powietrzem narządy znajdujące się w klatce piersiowej. Są one oddzielone od jamy brzusznej płaskim mięśniem zwanym przeponą.
  • Każde płuco jest pokryte błoną opłucnową. Błonę opłucnową oddziela od ściany klatki piersiowej cienka warstwa płynu, który zwilża poruszające się płuca.
  • Podczas nabierania oddechu klatka piersiowa rozszerza się, płuca powiększają się i powietrze jest wciągane do dróg oddechowych.
  • Powietrze dostaje się do nosa i ust, przechodzi przez krtań do tchawicy. Tchawica dzieli się na dwa przewody zwane oskrzelami, a te rozdzielają się dalej. Drogi oddechowe rozgałęziają się tak jak drzewo, kończąc się bardzo drobnymi odgałęzieniami głęboko w płucach.
  • Wszystkie drogi oddechowe wyścielają komórki pokryte delikatnymi włoskami (rzęskami), które utrzymują drogi oddechowe w czystości. Pod tymi komórkami znajduje się warstwa mięśni, które mogą się kurczyć i w pewnych warunkach zwężać drogi oddechowe.
  • Najdrobniejsze drogi oddechowe kończą się strukturami podobnymi do winogron, nazywanymi pęcherzykami. Pęcherzyki mają cienkie ściany wyścielone delikatnymi naczyniami krwionośnymi - dzięki temu tlen może przeniknąć do krwi i krążyć w organizmie. Dwutlenek węgla także rozpuszcza się w krwi, więc może być wydychany z płuc.
Na skróty:
Szukam informacji
Poradniki medyczne dla pacjentów, w których znajdziesz opisy 588 zagadnień oraz 499 ilustracji.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam lekarza
Dane na temat lekarzy różnych specjalności blisko Twojego miejsca zamieszkania.
Znajdziesz tu 3281 lekarzy, gabinetów i instytucji medycznych z 830 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam apteki
Znajdź aptekę w Twojej miejscowości.
Tu znajdziesz adresy 7554 aptek z 1798 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Dział dla lekarzy
Dział przeznaczony dla lekarzy. » Zaloguj się «
Nie masz loginu? » Zarejestruj się «

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl