Encyklopedia zdrowia
Zabiegi urologiczne
Zabiegi urologiczne
Na przełomie XX i XXI wieku coraz więcej pacjentów uskarża się na dolegliwości związane z układem moczowo-płciowym wymagające interwencji chirurgicznych. Książka rozwiewa wątpliwości dotyczące podstawowych operacji wykonywanych w przeroście gruczołu krokowego, kamicy nerkowej, chorobach pęcherza moczowego i męskich narządów płciowych oraz zabiegów onkologicznych.
Rozkruszanie kamieni nerkowych (litotrypsja) przy użyciu fali wstrząsowej generowanej pozaustrojowo
  • Jeśli regularnie tracisz zbyt wiele płynów lub nie przyjmujesz ich w wystarczającej ilości, może dojść do odwodnienia organizmu. Mocz staje się zbyt zagęszczony, co może doprowadzić do wytrącania się kryształów wapnia i powstania kamieni nerkowych. Niektórzy ludzie mają wrodzoną skłonność do kamicy nerkowej.
  • Litotrypsja przy użyciu fali wstrząsowej generowanej pozaustrojowo (ESWL, extracorporeal shock wave lithotripsy) jest techniką stosowaną do rozkruszania kamieni nerkowych bez konieczności wykonywania zabiegu operacyjnego.
  • W metodzie tej stosuje się fale wstrząsowe generowane poza ciałem pacjenta, a następnie skupiane na kamieniu w celu rozbicia go. Fragmenty kamienia są wydalane z nerki wraz z moczem.
  • Zabieg ten nie wymaga stosowania żadnego rodzaju znieczulenia. Zostaniesz poproszony o położenie się na specjalnej leżance, gdzie kamień zostanie zlokalizowany przy użyciu promieni rentgenowskich i ultradźwięków (USG), aby następnie skupić na nim falę wstrząsową.
  • Stosuje się do 5000 impulsów w ciągu godziny. Impulsy fal wstrząsowych są nieprzyjemne, ale niebolesne - okolica poddana wstrząsom może być tkliwa przez kilka dni.
  • Po zabiegu zostaniesz poproszony o picie dużych ilości płynów, aby wspomóc wypłukanie ewentualnych pozostałości fragmentów kamienia.
Na skróty:
Szukam informacji
Poradniki medyczne dla pacjentów, w których znajdziesz opisy 588 zagadnień oraz 499 ilustracji.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam lekarza
Dane na temat lekarzy różnych specjalności blisko Twojego miejsca zamieszkania.
Znajdziesz tu 3281 lekarzy, gabinetów i instytucji medycznych z 830 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam apteki
Znajdź aptekę w Twojej miejscowości.
Tu znajdziesz adresy 7554 aptek z 1798 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Dział dla lekarzy
Dział przeznaczony dla lekarzy. » Zaloguj się «
Nie masz loginu? » Zarejestruj się «

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl