Encyklopedia zdrowia
Zabiegi urologiczne
Zabiegi urologiczne
Na przełomie XX i XXI wieku coraz więcej pacjentów uskarża się na dolegliwości związane z układem moczowo-płciowym wymagające interwencji chirurgicznych. Książka rozwiewa wątpliwości dotyczące podstawowych operacji wykonywanych w przeroście gruczołu krokowego, kamicy nerkowej, chorobach pęcherza moczowego i męskich narządów płciowych oraz zabiegów onkologicznych.
Operacyjne powiększenie pęcherza moczowego przy użyciu jelita cienkiego
  • Zabieg powiększenia pęcherza moczowego przy użyciu jelita cienkiego znajduje zastosowanie w leczeniu obkurczonego lub nadreaktywnego pęcherza (czasem obie te nieprawidłowości występują wspólnie), gdy nie nastąpiła poprawa po leczeniu nieinwazyjnym, takim jak trening pęcherza lub terapia farmakologiczna.
  • Pęcherz moczowy zostaje otwarty, aby umożliwić wgląd do jego wnętrza. Następnie zostaje on powiększony przy użyciu fragmentu jelita cienkiego.
  • Zabieg ten jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i trwa 1-2 godzin.
  • Podczas operacji przez cewkę moczową do pęcherza moczowego zostaje wprowadzony cewnik. Pozostanie on w tym miejscu przez 7-10 dni, aby pęcherz pozostawał pusty w trakcie gojenia się. Po zabiegu możesz odczuwać umiarkowane dolegliwości bólowe, które powinny ustąpić po podaniu leków przeciwbólowych.
  • Przeciętna długość pobytu w szpitalu wynosi około 10 dni, ale całkowity powrót do zdrowia następuje po około 3-4 miesiącach.
  • Powiększony pęcherz nie potrafi kurczyć się tak sprawnie, jak zdrowy, aby wyprzeć mocz przez cewkę moczową na zewnątrz. Z tego powodu konieczna może się okazać nauka samodzielnego cewnikowania pęcherza, aby go całkowicie opróżnić.
  • Wydalanie pewnych ilości śluzu z moczem jest zjawiskiem normalnym. Śluz ten jest wydzielany przez odcinek jelita cienkiego, który został wykorzystany do odtworzenia pęcherza moczowego i jego obecność nie jest żadnym niekorzystnym objawem. Przyjmowanie większych ilości płynów ułatwi wydalanie śluzu z moczem.
Na skróty:
Szukam informacji
Poradniki medyczne dla pacjentów, w których znajdziesz opisy 588 zagadnień oraz 499 ilustracji.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam lekarza
Dane na temat lekarzy różnych specjalności blisko Twojego miejsca zamieszkania.
Znajdziesz tu 3280 lekarzy, gabinetów i instytucji medycznych z 830 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam apteki
Znajdź aptekę w Twojej miejscowości.
Tu znajdziesz adresy 7554 aptek z 1798 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Dział dla lekarzy
Dział przeznaczony dla lekarzy. » Zaloguj się «
Nie masz loginu? » Zarejestruj się «

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl