Encyklopedia zdrowia
Nowotwory narządów rodnych
Nowotwory narządów rodnych
Choroba nowotworowa często przeraża, alienuje i powoduje wiele cierpień fizycznych i psychicznych. W niniejszej publikacji opisano problemy dotyczące chorób nowotworowych narządów rodnych u kobiet, aby pomóc w pokonywaniu napotykanych trudności wynikających z przebiegu choroby.
Zmiany przednowotworowe/nowotwór sromu - Biopsja sromu i leczenie VIN
  • Badanie sromu nazywane wulwoskopią umożliwia rozpoznanie śródnabłonkowej neoplazji sromu (VIN). Do wykonania tego badania używa się specjalnego przyrządu optycznego. Wulwoskopia jest niebolesnym zabiegiem diagnostycznym wykonywanym w przychodni. Podczas tego zabiegu pacjentka przyjmuje pozycję ginekologiczną.
  • Na skórę sromu nanosi się rozcieńczony kwas octowy w celu uwidocznienia nieprawidłowych komórek. Jest to niebolesne, ale może wywołać niewielkie podrażnienie skóry.
  • Ze sromu pobiera się fragment tkanki nazywany biopsją sromu i przesyła do badania histopatologicznego. Wycinki pobiera się w znieczuleniu miejscowym albo w znieczuleniu ogólnym. Lekarz pobiera kilka małych wycinków (cienkich, okrągłych fragmentów skóry sromu) — biopsja igłowa — lub jeden, większy fragment skóry sromu (wycinek w kształcie wrzeciona) — biopsja wycinkowa. Po pobraniu ze skóry sromu dużego wycinka w kształcie wrzeciona na powstałą ranę zakłada się kilka szwów. W tym miejscu może powstać niewielka blizna.
  • W wypadku rozpoznania VIN nieprawidłowe komórki można usunąć chirurgicznie, czasami niszczy się je też za pomocą lasera. Zazwyczaj taki zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Przez kilka dni po zabiegu stosuje się środki przeciwbólowe i miejscowo żel o działaniu uśmierzającym ból.
Na skróty:
Szukam informacji
Poradniki medyczne dla pacjentów, w których znajdziesz opisy 588 zagadnień oraz 499 ilustracji.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam lekarza
Dane na temat lekarzy różnych specjalności blisko Twojego miejsca zamieszkania.
Znajdziesz tu 3281 lekarzy, gabinetów i instytucji medycznych z 830 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam apteki
Znajdź aptekę w Twojej miejscowości.
Tu znajdziesz adresy 7554 aptek z 1798 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Dział dla lekarzy
Dział przeznaczony dla lekarzy. » Zaloguj się «
Nie masz loginu? » Zarejestruj się «

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl