Nadciśnienie tętnicze - Kto pije i pali... ten ma problem  Palenie papierosów oraz picie alkoholu zwiększają ryzyko wystąpienia różnych chorób, między innymi nadciśnienia tętniczego. Zrezygnowanie z tych nałogów ma bezsprzecznie zbawienny wpływ na stan zdrowia każdego człowieka. Tylko jak to zrobić? Czwarty z kolei zeszyt z serii informacyjnej o nadciśnieniu tętniczym dostarcza kilku istotnych wskazówek jak radzić sobie z tym problemem. Jaka ilość alkoholu nie jest szkodliwa? Dla większości mężczyzn będzie to nie więcej niż dwa kieliszki wina (po 150 ml), dwie małe puszki piwa (0,33 l) lub do 50–60 ml mocnych alkoholi dziennie. Dla osób drobnej budowy ciała (większość kobiet, niektórzy mężczyźni)powyższe ilości należy zmniejszyć o połowę.
Jeśli chorujesz na nadciśnienie i pijesz zbyt dużo alkoholu, musisz ustalić ze swoim lekarzem, jak ograniczyć jego spożycie. Pamiętaj, że natychmiastowe odstawienie alkoholu może czasami wywołać wzrost ciśnienia, utrzymujący się przez kilka dni. Dlatego zmniejszanie jego spożycia musi być stopniowe, na przykład w czasie 1-2 tygodni.
Dokładnie nie wiadomo, w jaki sposób duże ilości alkoholu powodują podwyższenie ciśnienia tętniczego. Być może - za pośrednictwem wspomnianej już adrenaliny, uwalnianej w organizmie pod wpływem alkoholu. Ograniczenie nadmiernego spożycia alkoholu może obniżyć ciśnienie skurczowe oraz rozkurczowe o kilka mm Hg. W połączeniu z odpowiednią dietą spadek ten może sięgać nawet 7–10 mm Hg. Prawdopodobnie dlatego, że osoby pijące większe ilości alkoholu z reguły nie odżywiają się prawidłowo, spożywają zbyt mało magnezu, wapnia i potasu.
|