Nadciśnienie tętnicze - Rozpoznanie i leczenie  Drugi zeszyt informacyjny dla pacjentów o nadciśnieniu tętniczym zawiera podstawowe, lecz bardzo ważne informacje dotyczące rozpoznawania choroby. Położono w nim szczególny nacisk na fakt, że nadciśnienie może nie dawać żadnych objawów. Można czuć się latami zupełnie dobrze, podczas gdy niewykryte (a więc nieleczone!) nadciśnienie podstępnie niszczy organizm. Badania - Podstawowe badania dodatkowe Testy takie stanowią ważną część oceny lekarskiej zarówno dla rozpoznania nadciśnienia tętniczego, jak i określenia ewentualnych uszkodzeń narządów w przebiegu tej choroby. Na pewno zostaniesz poddany następującym badaniom:
- Pobrana zostanie krew na badania biochemiczne, oceniające stężenie sodu i potasu, poziom mocznika oraz kreatyniny. Wzrost stężenia mocznika i kreatyniny świadczy o uszkodzeniu nerek. Inne ważne badania krwi to „poziom” cholesterolu i cukru.
- Pobrany będzie mocz. Obecność białka lub krwinek w moczu może świadczyć o uszkodzeniu nerek. Jeżeli w moczu pojawi się cukier, może to sygnalizować cukrzycę.
- Przeprowadzone będzie badanie elektrokardiograficzne (EKG). Ocena czynności serca za pomocą elektrokardiogramu daje lekarzowi informacje o rytmie serca, o powiększeniu serca lub o objawach jego niedokrwienia.
|