Płodność  Problem niepłodności dotyczy coraz większej liczby osób. Gdy okres oczekiwania na ciążę staje się zbyt długi, pary zwykle poddają się serii skomplikowanych badań mających na celu identyfikację przyczyny niepłodności oraz znalezienie skutecznej terapii. Histerosalpingografia - Histerosalpingografię stosuje się w celu wykrycia miejsca niedrożności jajowodów. Taka niedrożność może być skutkiem uszkodzeń wywołanych infekcją, endometriozą (występowanie tkanki podobnej do tkanki wyścielającej jamę macicy - endometrium - gdzieś indziej w jamie brzusznej), sterylizacją. Histerosalpingografia może także wykazać nieprawidłowości w obrębie macicy.
- Badanie, które trwa około 20 minut, przeprowadza się w zakładzie radiologii. Znieczulenie nie jest konieczne, a zdarzające się niekiedy dolegliwości można złagodzić, podając leki przeciwbólowe przed badaniem lub w jego trakcie.
- Zostaniesz poproszona o pójście do toalety w celu opróżnienia pęcherza.
- Narzędzie zwane wziernikiem wprowadza się do pochwy, tak aby rozsunąć jej ściany i uwidocznić szyjkę macicy. Następnie poprzez szyjkę wprowadza się cienką rurkę (cewnik) zakończoną balonem, który po wypełnieniu utrzymuje ją na miejscu. Wziernik usuwa się, a następnie przez cewnik wstrzykuje się specjalny środek cieniujący - kontrast - widoczny podczas prześwietlenia RTG.
- Prześwietlenie powinno uwidocznić kontrast, który wypełnia jamę macicy, przechodzi przez jajowody i wylewa się z ich końców (przechodząc do jamy otrzewnej).
|