Choroby kobiece  Publikacja ta ma pomóc pacjentkom osiągnąć satysfakcjonujący poziom współpracy z lekarzami w trudnej dziedzinie jaką są choroby kobiece. Rysunki wraz z tekstem, zawarte w publikacji, pomogą kobietom zrozumieć cechy ich budowy oraz wyjaśnią istotę różnych zabiegów i operacji. Problemy związane z jajowodami. Usunięcie ciąży pozamacicznej - Ciążę, która rozwija się w jajowodzie, nazywa się ciążą pozamaciczną, jajowodową. Tak zlokalizowaną ciążę należy usunąć. W ten sposób zapobiega się obfitemu krwawieniu, które występuje podczas pęknięcia jajowodu, jeżeli ciąża w odpowiednim czasie nie została usunięta.
- Zabieg operacyjny polega albo na usunięciu jajowodu i ciąży (wycięcie jajowodu), albo na usunięciu samej ciąży (podłużne nacięcie jajowodu).
- Zabieg operacyjny wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, ze wskazań nagłych; trwa on 30-60 minut.
- Najczęściej zabieg wykonuje się techniką laparoskopową przy użyciu toru wizyjnego, laparoskopu, który wprowadza się do jamy brzusznej przez małe nacięcie powłok brzusznych, rzadziej - z klasycznego dostępu do jamy brzusznej (laparotomii).
- Dolegliwości bólowe występujące po zabiegu operacyjnym zmniejsza się, stosując środki przeciwbólowe.
- Średni pobyt w szpitalu wynosi 2-6 dni i zależy od zastosowanej techniki operacyjnej, a powrót do całkowitego zdrowia następuje po 6 tygodniach.
|