Płodność  Problem niepłodności dotyczy coraz większej liczby osób. Gdy okres oczekiwania na ciążę staje się zbyt długi, pary zwykle poddają się serii skomplikowanych badań mających na celu identyfikację przyczyny niepłodności oraz znalezienie skutecznej terapii. Dojajowodowy transfer gamet - Dojajowodowy transfer gamet jest zabiegiem, w trakcie którego w laboratorium miesza się do 3 komórek jajowych z nasieniem, a następnie umieszcza się je w jajowodzie. Zabieg ten przeprowadza się po pobudzeniu jajników do produkcji zwiększonej liczby komórek jajowych.
- Zabieg przeprowadza się podczas jednodniowego pobytu w szpitalu w znieczuleniu ogólnym. Wykonuje się go metodą laparoskopową (tzn. bez konieczności otwarcia jamy brzusznej), robiąc trzy małe nacięcia.
- Każdy pęcherzyk bada się podczas operacji, a komórkę jajową pobiera się igłą wraz z płynem pęcherzykowym za pomocą delikatnego zasysania. Następnie bada się jajowody, aby się upewnić, że ich budowa jest prawidłowa.
- W czasie sprawdzania jajowodów komórki jajowe ostrożnie bada specjalista, aby ocenić ich jakość. Najlepsze komórki jajowe (maksymalnie do 3) miesza się z przygotowanym nasieniem. Następnie komórki te wraz z nasieniem umieszcza się w jajowodach za pomocą cienkiej rurki.
- Leczenie hormonalne pomagające utrzymać ciążę stosuje się przez następne 2 tygodnie. Obejmuje ono 3 wstrzyknięcia ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) lub codzienne leczenie progesteronem w postaci tabletek umieszczanych w pochwie.
|