Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze - Sytuacje szczególne

Strona główna / Potrzebuję informacji / Nadciśnienie tętnicze / Nadciśnienie tętnicze - Sytuacje szczególne
Nadciśnienie tętnicze u kobietwstecz
Nadciśnienie tętnicze - Sytuacje szczególne
Nadciśnienie tętnicze a ciąża
dalejNadciśnienie tętnicze a ciąża - Nadciśnienie wywołane ciążą
Ciąża u większości kobiet z nadciśnieniem przebiega prawidłowo i kończy się urodzeniem zdrowego dziecka. Jednak kobieta z nadciśnieniem, będąca w ciąży, powinna pozostawać pod dokładniejszą niż zwykle opieką. Szczególnie podczas 3 ostatnich miesięcy przed porodem, kiedy zagrożenie jest największe.

Rzadko, choć zdarza się i tak, nadciśnienie może doprowadzić u matki do niewydolności serca lub nerek, uszkodzenia wątroby lub krwotoków. U dziecka może wystąpić niedotlenienie, zahamowanie wzrostu. Zwiększa się także prawdopodobieństwo odklejenia łożyska i przedwczesnego zakończenia ciąży.

Jeśli chorujesz na nadciśnienie i planujesz ciążę, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem. Być może trzeba będzie zmienić lek przeciwnadciśnieniowy - niektórych z nich nie wolno stosować w ciągu pierwszych 3 miesięcy ciąży.

Warto zapamiętać, że ciśnienie tętnicze w pierwszych miesiącach ciąży z reguły się obniża. Dlatego lekarz, który przyjmie Cię w poradni K, może się nie zorientować, że masz nadciśnienie, o ile mu tego nie powiesz.

Jeśli nadciśnienie jest znaczne od początku, lekarz może uznać, że kontynuowanie przyjmowania dotychczasowych leków jest słuszniejsze niż ich odstawienie. Gdy ciśnienie jest tylko nieco podwyższone, lekarz może na czas ciąży odstawić leki.

Sprawdzonym lekiem przeciwko nadciśnieniu u kobiet w ciąży jest metyldopa. Niekiedy stosuje się beta-blokery. Przeciwwskazane są natomiast inhibitory konwertazy angiotensyny (IKA) oraz leki blokujące receptory angiotensyny, ponieważ mogą one spowodować zaburzenia rozwojowe płodu, a nawet jego śmierć.


Nadciśnienie tętnicze u kobietwsteczSpis treścidalejNadciśnienie tętnicze a ciąża - Nadciśnienie wywołane ciążą

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl