Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby oczu

Peter Simcock; Tłumaczenie: Magdalena Homziuk
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby oczu
Łzawienie u niemowlątwstecz
Choroby oczu
Łzawienie u dorosłych
dalejZespolenie workowo-nosowe - <i>dacryocystorhinostomia</i>
  • Zamknięcie dróg łzowych może stać się przyczyną łzawienia u osób dorosłych. Podaje się wówczas krople znieczulające, a następnie do dróg łzowych, rozpoczynających się w wewnętrznym kącie powieki, wprowadza się delikatną kaniulę. Do kaniuli podaje się roztwór soli fizjologicznej, która spływa do nosa i dalej do gardła. Jeżeli nie czujesz spływania soli po tylnej ścianie gardła i nie masz smaku soli w gardle, świadczy to o tym, że twoje drogi łzowe są niedrożne. Przestrzykiwanie dróg łzowych nie powoduje ich odblokowania. Jeżeli łzawienie oka jest dla ciebie bardzo uciążliwe, konieczna będzie operacja nosząca nazwę zespolenia workowo-nosowego (dacryocystorhinostomia), która udrażnia drogi łzowe.
  • W zapaleniu brzegów powiek, w przebiegu którego występuje wrażenie piasku w oku i oko staje się tkliwe, wzrasta też produkcja łez.
  • Wrośnięcie rzęs lub podwinięcie powieki dolnej (entropion) powodują podrażnienie oka i zwiększenie wydzielania łez. Przy odwinięciu powieki (ektropion) następuje zwiększone łzawienie, ponieważ nie jest możliwy odpływ łez do dróg łzowych. Zwykle oko nie boli.
  • Ustawienie powiek może zostać skorygowane niewielkim zabiegiem operacyjnym wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Wrastające rzęsy usuwa się pensetą. Jeżeli rzęsy odrastają, mogą zostać zniszczone delikatną igłą i prądem o niewielkim natężeniu (elektroliza) lub poprzez przymrożenie (krioterapia) w znieczuleniu miejscowym zastrzykiem znieczulającym.
  • Jeżeli punkty łzowe są zbyt wąskie, łzy nie mogą wpływać do dróg łzowych. Punkty łzowe można rozszerzyć poprzez wprowadzenie do nich, po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym kroplami, cienkiej sondy.

Łzawienie u niemowlątwsteczSpis treścidalejZespolenie workowo-nosowe - <i>dacryocystorhinostomia</i>

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl