Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze - Czy ja też muszę schudnąć?

Strona główna / Potrzebuję informacji / Nadciśnienie tętnicze / Nadciśnienie tętnicze - Czy ja też muszę schudnąć?
Zmień sposób odżywiania - Co wiąże masę ciała z ciśnieniem tętniczym?wstecz
Nadciśnienie tętnicze - Czy ja też muszę schudnąć?
Zmień sposób odżywiania - Czym są nadwaga i otyłość?
dalejZmień sposób odżywiania - Co zrobić, aby schudnąć?
Fakt! Ludzie otyli żyją krócej niż osoby o prawidłowej masie ciała. Najkorzystniejsza masa ciała to taka, z którą żyje się najdłużej. Łatwo możesz sam sprawdzić, czy w Twoim przypadku jest ona prawidłowa. Oblicz tak zwany Wskaźnik Masy Ciała (WMC), według wzoru:


Przykład: człowiek waży 70 kg (bez ubrania) i ma 160 cm wzrostu, czyli 1,6 m (bez butów), a więc jego WMC = 70 / (1,6)2 = 70 / 1,6 x 1,6 = 70 /2,56 = 27,3. Teraz popatrz do tabeli: 27,3 oznacza, że ten człowiek ma nadwagę.

Uwaga: Czasami WMC podawany jest w postaci skrótu nazwy w języku angielskim: BMI (<i>body mass index</i>), ale oblicza się go tak samo
Uwaga: Czasami WMC podawany jest w postaci skrótu nazwy w języku angielskim: BMI (body mass index), ale oblicza się go tak samo

Posługując się wskaźnikiem WMC, można wyliczyć, ile powinna wynosić Twoja prawidłowa masa ciała. Pamiętaj, że zrzucenie 5 kg może korzystnie obniżyć Twoje ciśnienie tętnicze.

Około 40% dorosłych Polaków ma zbyt dużą masę ciała. Otyłość wyraźnie zwiększa ryzyko zachorowania na nadciśnienie oraz cukrzycę, choroby serca, udar mózgu i niektóre nowotwory.

Trzeba też wiedzieć, że przyrost masy ciała w miarę starzenia się wcale nie jest zjawiskiem naturalnym.

W rozpoznaniu choroby otyłości należy także zwrócić uwagę, w których miejscach gromadzi się tłuszcz w organizmie. Można użyć prostego porównania sylwetki człowieka do kształtu gruszki albo jabłka. Kształt gruszki to szerokie biodra i wąska talia, a "jabłko" to szeroka talia. Kształt jabłka oznacza, że tłuszcz gromadzi się nie tylko pod skórą, ale także w jamie brzusznej: wokół jelit, wątroby czy nerek (taki stan nazywa się także "otyłością brzuszną"). Dokładną informację co do rozkładu tkanki tłuszczowej daje obliczenie stosunku obwodu Talii do obwodu Bioder (T/B). Otyłość brzuszna jest zazwyczaj groźniejsza. Częściej wiąże się z takimi chorobami, jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, udar mózgu czy choroba wieńcowa.
Ocena, na ile Twoja waga jest nieprawidłowa nie może ograniczyć się jedynie do wspomnianych pomiarów. Twój lekarz będzie starał się ustalić, czy chorujesz już na choroby, które towarzyszą nadwadze lub otyłości (np. nadciśnienie, cukrzyca, bezdechy senne) i czy obciążają Cię inne czynniki zwiększające ryzyko chorób serca oraz naczyń (pisaliśmy o nich w Zeszycie nr 1 z tej serii).

Gromadzenie się tłuszczu w organizmie wynika przede wszystkim z tego, że dostarczamy więcej energii niż zużywamy. Nadmiar energii odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, gdyż jest to najbardziej pojemny „magazyn” energii w organizmach żywych. Wpływ na masę ciała mają również inne czynniki, takie jak:

  • Skłonności rodzinne
  • Płeć - mężczyźni zwykle mają większą masę mięśniową
  • Wiek - w miarę starzenia się tempo przemian i masa mięśni zmniejszają się - organizm nie potrzebuje już tyle energii, ile w młodszym wieku
  • Niektóre choroby i leki - mogą przyspieszać rozwój otyłości.

Zmień sposób odżywiania - Co wiąże masę ciała z ciśnieniem tętniczym?wsteczSpis treścidalejZmień sposób odżywiania - Co zrobić, aby schudnąć?

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl