Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze - Doktorze, czy ja muszę łykać te wszystkie tabletki?

Strona główna / Potrzebuję informacji / Nadciśnienie tętnicze / Nadciśnienie tętnicze - Doktorze, czy ja muszę łykać te wszystkie tabletki?
Podstawowe typy leków obniżających ciśnienie tętnicze - Beta-blokerywstecz
Nadciśnienie tętnicze - Doktorze, czy ja muszę łykać te wszystkie tabletki?
Podstawowe typy leków obniżających ciśnienie tętnicze - Inhibitory konwertazy angiotensyny (IKA)
dalejPodstawowe typy leków obniżających ciśnienie tętnicze - Blokery kanałów wapniowych
Jest to jeden z najnowszych typów leków. Obecnie - na podstawie wyników wielkich badań - uznano je za skuteczne i bezpieczne w leczeniu nadciśnienia. Leki z tej grupy nazywa się w skrócie IKA. Hamują one enzym zwany konwertazą, który uczestniczy w powstawaniu hormonu angiotensyny II. Angiotensyna II silnie obkurcza naczynia krwionośne i wywołuje wzrost ciśnienia. Leki te, hamując powstawanie angiotensyny II, doprowadzają do rozkurczu naczyń i ostatecznie - do obniżenia ciśnienia. Oprócz obniżenia ciśnienia, stosowanie IKA przynosi także inne korzyści: chroni serce, nerki i ściany naczyń krwionośnych przed uszkodzeniem. Jeśli więc oprócz nadciśnienia chorujesz na przykład na cukrzycę lub przebyłeś zawał serca - prawie na pewno otrzymasz lek z tej grupy. Do najczęściej stosowanych należą: kaptopril, enalapril, perindopril, chinapril, ramipril, trandolapril oraz moeksipril.

Działania niepożądane i środki ostrożności

Jak wszystkie leki stosowane w przypadku nadciśnienia, IKA mogą nadmiernie obniżyć ciśnienie. Zdarza się to jednak bardzo rzadko. Najrzadziej w przypadku długodziałających IKA, stosowanych raz dziennie.

Najczęstszym niepożądanym działaniem tych leków jest suchy kaszel. Pojawia się on u około 20% leczonych. Kaszel może być na tyle męczący, że wymaga zmiany na lek innego typu.


Inhibitorów konwertazy angiotensyny nie można stosować w przypadku zaawansowanej niewydolności nerek. Leki te są przeciwwskazane również w ciąży, ponieważ mogą spowodować wady rozwojowe płodu. Jeżeli planuje się ciążę i przyjmuje IKA, należy poinformować o tym lekarza.


Inhibitory konwertazy angiotensyny chętnie łączy się z lekami moczopędnymi. Można wówczas znacznie zmniejszyć dawki obydwu leków, a mimo to uzyskać dobry efekt.

Podstawowe typy leków obniżających ciśnienie tętnicze - Beta-blokerywsteczSpis treścidalejPodstawowe typy leków obniżających ciśnienie tętnicze - Blokery kanałów wapniowych

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl