Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze - Doktorze, czy ja muszę łykać te wszystkie tabletki?

Strona główna / Potrzebuję informacji / Nadciśnienie tętnicze / Nadciśnienie tętnicze - Doktorze, czy ja muszę łykać te wszystkie tabletki?
Podstawowe typy leków obniżających ciśnienie tętnicze - Leki działające na centralny układ nerwowywstecz
Nadciśnienie tętnicze - Doktorze, czy ja muszę łykać te wszystkie tabletki?
Doktorze, czy ja muszę łykać te wszystkie tabletki?
Nadciśnienie nie boli, ale podstępnie niszczy organizm i często przyczynia się do rozwoju groźnych chorób serca i naczyń krwionośnych. Krótkotrwałe obniżenie ciśnienia nie jest celem leczenia samym w sobie. W licznych badaniach wykazano, że tylko długotrwała, pełna kontrola nadciśnienia przynosi korzyści w postaci wydłużenia życia, uniknięcia zawału serca lub udaru mózgu.

Wielkim błędem pacjentów jest przerywanie leczenia po kilku tygodniach albo miesiącach, gdy ciśnienie obniży się do zalecanego poziomu (poniżej 140/90 mm Hg). Po zaprzestaniu leczenia ciśnienie ponownie stopniowo podwyższa się i zagrożenie powikłaniami wraca. Niestety, leczenie nadciśnienia wymaga właściwego postępowania do końca życia. Zawsze konieczna jest zmiana stylu życia. Może okazać się, że to wystarczy. Jednak jeżeli nie, to trzeba sięgnąć po tabletki. I pogodzić się z tym, że trzeba je będzie łykać codziennie, przez lata.

Wybór leków jest olbrzymi. Ich skuteczność przeciwnadciśnieniowa jest zbliżona, a różnice dotyczą dodatkowych korzystnych działań lub przeciwwskazań i działań niepożądanych. Olbrzymie różnice widoczne są także w cenie leków. Leki starsze są raczej tanie, a nowe są znacznie droższe. Związane jest to z kosztami badania tych leków - w zamian za to wiedza na ich temat jest dużo większa, a tym samym zwiększają się korzyści dla pacjentów.

U około połowy osób z łagodnym i umiarkowanym nadciśnieniem tętniczym udaje się uzyskać prawidłowe wartości ciśnienia za pomocą tylko jednego leku. W wielu wypadkach - pomimo prób zwiększania dawki - efekt jest jednak niewystarczający. Wówczas lekarz dołączy drugi, a może i trzeci lek. Ważne, by ciśnienie było odpowiednio obniżone i to w trwały sposób. Ostatnio popularność zyskały preparaty łączone. Jedna tabletka zawiera dwa typy leków w odpowiednich proporcjach. Zasadą jest taki dobór leków, by jeden wzmacniał i uzupełniał działanie drugiego.

W doborze leku lub leków dla Ciebie lekarz będzie się kierował określonymi zasadami. Po pierwsze, leki muszą skutecznie obniżyć Twoje ciśnienie. Po drugie, nie mogą wywoływać trudnych do zaakceptowania działań niepożądanych. Jest to obecnie możliwe niemal we wszystkich przypadkach. Po trzecie, dawkowanie powinno być łatwe i dopasowane do rozkładu Twoich zajęć. Tylko wtedy będziesz w stanie stosować się do zaleceń przez długi czas. Wreszcie, lekarz może Ci tak dobrać leki, aby ich cena nie była przeszkodą w leczeniu. Wybór jest na szczęście duży.

Mamy nadzieję, że informacje na temat leków stosowanych w nadciśnieniu tętniczym przekonały Cię, że medycyna ma ogromne możliwości działania w tym zakresie. Kontrola choroby jest obecnie dużo łatwiejsza niż w przeszłości. Dlatego nadciśnienie nie musi już oznaczać życia pełnego obaw i ograniczeń. Bądź zatem dobrej myśli!

Podstawowe typy leków obniżających ciśnienie tętnicze - Leki działające na centralny układ nerwowywsteczSpis treści

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl