Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Nowotwory narządów rodnych

Andy Nordin; Tłumaczenie: Hanna Makarewicz
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Nowotwory narządów rodnych
Inne terminy medyczne - Chemioterapiawstecz
Nowotwory narządów rodnych
Inne terminy medyczne - Wytrzewienie
dalejInne terminy medyczne - Przetoki
  • Nawrót nowotworu złośliwego po leczeniu nie musi oznaczać, że stan jest nieuleczalny, jednak może wymagać leczenia chirurgicznego nazywanego wytrzewieniem. Celem takiego postępowania jest próba wyleczenia nowotworu złośliwego. Zabiegu wytrzewienia nie wykonuje się, gdy zaawansowanie procesu nowotworowego dotyczy całego organizmu. Zabieg wytrzewienia wykonuje się, gdy nowotwór zajmuje część lub wszystkie narządy miednicy, które pozostawiono po pierwszej operacji.
  • Wytrzewienie całkowite polega na usunięciu pęcherza moczowego wraz z otaczającymi tkankami, takimi jak: cewka moczowa, dolny odcinek jelita (odbyt i odbytnica), srom i pochwa, wytrzewienie przednie polega na usunięciu pęcherza moczowego bez odbytu i odbytnicy, a wytrzewienie tylne na usunięciu odbytu i odbytnicy bez pęcherza moczowego. Zabieg wytrzewienia miednicy z pozostawieniem mięśnia dźwigacza odbytu oznacza zachowanie tkanek poniżej dna miednicy, zwłaszcza sromu i dolnej części pochwy.
  • Wszystkie typy wytrzewienia wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, z dwóch cięć na brzuchu i między nogami. Podczas wytrzewienia miednicy z pozostawieniem mięśnia dźwigacza odbytu wystarczy tylko nacięcie powłok brzusznych.
  • W zależności od tego, jakie narządy zostały usunięte, pojawia się potrzeba wytworzenia sztucznego odprowadzenia moczu (urostomia) i/lub sztucznego odbytu (kolostomia) do odprowadzenia kału. W tym celu wykonuje się jedną lub więcej sztucznych przetok (stomii) łączących wytworzony sztuczny zbiornik moczu lub jelito z powłokami brzusznymi, przez które mocz i/lub zawartość jelit będzie się gromadzić w worku lub workach umieszczonych po zewnętrznej stronie brzucha.

Inne terminy medyczne - ChemioterapiawsteczSpis treścidalejInne terminy medyczne - Przetoki

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl