Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Nowotwory narządów rodnych

Andy Nordin; Tłumaczenie: Hanna Makarewicz
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Nowotwory narządów rodnych
Inne terminy medyczne - Wodobrzusze i płyn w jamie opłucnowejwstecz
Nowotwory narządów rodnych
Inne terminy medyczne - Leczenie przeciwbólowe
  • Ból, który występuje w okresie terminalnym choroby nowotworowej, najlepiej leczyć za pomocą środków przeciwbólowych przy równoczesnym łagodzeniu specyficznych przyczyn bólu.
  • Ból skurczowy może się pojawić w przypadku zwężenia lub zatkania na przykład jelita. Leki rozkurczowe mogą przynieść natychmiastową ulgę, a czasami, w zależności od lokalizacji miejsca zwężenia, wykorzystuje się leczenie chirurgiczne.
  • Guz nowotworowy może uciskać na nerwy, powodując silny, kłujący lub piekący ból. Istnieje kilka różnych rodzajów leków łagodzących tego typu ból w sposób podobny jak znieczulenie. Specjalne leki podane w postaci zastrzyków powodują blokadę nerwów. Równie skutecznym postępowaniem jest podanie silnego leku przeciwbólowego do przestrzeni otaczającej rdzeń kręgowy.
  • Typ i dawkę leku przeciwbólowego dostosowuje się w taki sposób, aby ulżyć pacjentce w dolegliwościach bólowych. Narkotyki są najsilniejszymi i niezwykle skutecznymi środkami przeciwbólowymi. Wystąpienie działań niepożądanych leczenia narkotykami, takich jak zaparcia i nudności, wymaga zastosowania dodatkowych leków. W wypadku nadmiernej senności zmienia się dawkę narkotyku. Narkotyki można podawać podskórnie za pomocą igły, plastrów skórnych, czopków, tabletek lub syropu w dawkach potrzebnych do wyeliminowania, kiedy to potrzebne, dodatkowo pojawiających się bólów.
  • Do alternatywnych, skutecznych sposobów uśmierzania bólu lub łagodzenia działań niepożądanych leków stosowanych w terapii pacjentek w okresie terminalnym choroby nowotworowej należą: akupunktura, aromaterapia, masaż, hipnoza i medytacje.

Inne terminy medyczne - Wodobrzusze i płyn w jamie opłucnowejwsteczSpis treści

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl