Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Zabiegi urologiczne

Strona główna / Potrzebuję informacji / / Zabiegi urologiczne
Operacyjne usunięcie kamieni moczowodowychwstecz
Zabiegi urologiczne
Usunięcie kamieni moczowodowych przy użyciu ureteroskopu
dalejRozkruszanie kamieni (litotrypsja) położonych w dolnym odcinku moczowodu
  • Jeśli regularnie tracisz zbyt wiele płynów lub nie przyjmujesz ich w wystarczającej ilości, może dojść do odwodnienia organizmu. Mocz staje się zbyt zagęszczony, co może doprowadzić do wytrącania się kryształów wapnia i powstania kamieni nerkowych. Niektórzy ludzie mają wrodzoną skłonność do kamicy nerkowej.
  • Kamienie przemieszczające się wzdłuż moczowodu często utykają w jego dolnym końcu, w okolicy ujścia do pęcherza, gdzie przekrój moczowodu zwęża się najbardziej. Kamienie te są zazwyczaj usuwane za pomocą specjalnego wąskiego wziernika (endoskopu), zwanego ureteroskopem.
  • Ureteroskop wprowadzany jest do cewki moczowej, a następnie do pęcherza i moczowodu. Kamień zostaje uchwycony przez specjalny druciany „koszyk” i usunięty na zewnątrz. Większe kamienie mogą zostać skruszone przed usunięciem. Aby ułatwić wydalenie z moczem fragmentów kamienia i gojenie się moczowodu po zabiegu, w pęcherzu może zostać pozostawiona na kilka tygodni rurka, zwana stentem.
  • Zabieg ten jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i trwa 20–40 minut. W jego trakcie może być wykonywane badanie radiologiczne, aby ułatwić operatorowi przeprowadzenie operacji.
  • Po usunięciu kamienia do pęcherza moczowego przez cewkę moczową wprowadza się cewnik. Zostanie on usunięty po około 12 godzinach. Bezpośrednio po zabiegu możesz odczuwać umiarkowane dolegliwości bólowe po stronie operowanej, ustępujące po podaniu leków przeciwbólowych.
  • Zazwyczaj konieczne jest pozostanie w szpitalu przez 1 dobę, ale w ciągu kilku dni można powrócić do dotychczasowego trybu życia. Zwiększenie przyjmowania płynów niealkoholowych do ponad 2 litrów dziennie może zapobiec tworzeniu się nowych kamieni.

Operacyjne usunięcie kamieni moczowodowychwsteczSpis treścidalejRozkruszanie kamieni (litotrypsja) położonych w dolnym odcinku moczowodu

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl