Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Rak piersi

Mohammed R.S. Keshtgar; Rob Stein; tłumaczenie Tomasz Marjański
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Rak piersi
Co to jest rak piersi?wstecz
Rak piersi
Przyczyny raka piersi
dalejRozpoznawanie raka piersi: cechy i objawy
  • Przyczyna powstawania większości raków piersi jest nieznana.
  • Wiadomo, że im wcześniej zaczęłaś miesiączkować, im później występuje u Ciebie menopauza i im dłużej odkładałaś decyzję o założeniu rodziny, tym większe jest u Ciebie ryzyko rozwoju raka piersi. Niemniej jednak powyższe oddziaływania nie są na tyle wyraziste, aby ocenić je u Ciebie. Przyjmowanie doustnej antykoncepcji, hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), a także dieta i styl życia mogą również mieć pewien wpływ na rozwój raka. Jednocześnie zmiana zwyczajów raczej nie wpływa znacząco na ryzyko zachorowania.
  • Około 5-10% raków piersi jest dziedzicznych (występuje w kolejnych pokoleniach w jednej rodzinie). U tych pacjentek przyczyną jest błąd w określonych genach. Twoje geny są zbudowane z DNA, które dziedziczysz po swoich rodzicach. To geny odpowiadają za kierowanie wzrostem i kontrolują czynności Twojego ciała.
  • Dwa geny, które najczęściej podlegają mutacji, to BRCA1 i BRCA2. Jeśli odziedziczyłaś wadliwą kopię jednego z tych genów, masz wysokie ryzyko zachorowania na raka piersi i inne raki, między innymi na raka jajnika. Rodziny, w których powszechnie występuje defekt genów BRCA1 i BRCA2, mają wielu członków, którzy zachorują na raka piersi w młodym wieku. Jeśli taka sytuacja ma miejsce w Twojej rodzinie, powinnaś się udać po poradę do specjalisty genetyki klinicznej. Być może zaproponują Ci wczesne badania przesiewowe i genetyczne.
  • W wielu rodzinach 1 lub 2 osoby chorują na raka piersi. Kobiety charakteryzują się wówczas nieznacznie podwyższonym ryzykiem zachorowania w porównaniu z populacją ogólną, ale znane i określone mutacje w genach rzadko są odpowiedzialne za rozwój raka piersi. W pewnych sytuacjach tym kobietom mogą być zalecane przesiewowe badania mammograficzne już w młodym wieku. Jeśli należysz do jednej z takich rodzin, uzyskasz specjalistyczną poradę w większości poradni i oddziałów zajmujących się chorobami piersi.

Co to jest rak piersi?wsteczSpis treścidalejRozpoznawanie raka piersi: cechy i objawy

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl