Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby pęcherza moczowego

Tłumaczenie: Piotr Cieśliński ; Eboo Versi; Timothy J. Christmas
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby pęcherza moczowego
Nowotwór pęcherza moczowegowstecz
Choroby pęcherza moczowego
Podrażnienia pęcherza moczowego - Zapalenie pęcherza moczowego
dalejPodrażnienia pęcherza moczowego - Przewlekłe śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego
  • Cystitis to zapalenie pęcherza moczowego spowodowane infekcją. Pacjenci z zapaleniem pęcherza moczowego nieraz odczuwają pieczenie podczas oddawania moczu i potrzebę częstszego niż zwykle korzystania z toalety. Cystitis może również powodować uczucie dyskomfortu w okolicy podbrzusza. Mocz może być mętny i podbarwiony krwią, może też mieć ostry zapach.
  • Zapalenie pęcherza moczowego występuje częściej u kobiet, gdyż cewka moczowa jest krótsza, co ułatwia bakteriom dostęp do pęcherza. U mężczyzn cewka moczowa jest dłuższa, a zapalenie pęcherza moczowego jest zwykle wywołane przeszkodą podpęcherzową.
  • Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet każde schorzenie, które utrudnia odpływ moczu lub prowadzi do niecałkowitego opróżniania się pęcherza, może zwiększać ryzyko wystąpienia zapalenia pęcherza moczowego. Do takich schorzeń należą złogi nerkowe i pęcherzowe oraz zwężenie cewki moczowej. Najczęstszą przyczyną zwężenia cewki moczowej u mężczyzn jest łagodny przerost gruczołu krokowego.
  • Zostaniesz poproszony o dostarczenie świeżej próbki moczu w specjalnym sterylnym pojemniku, która zostanie wysłana do laboratorium w celu ustalenia, jaki rodzaj bakterii wywołał zapalenie. Próbkę należy pobrać ze środkowego strumienia moczu.
  • Zapalenie pęcherza moczowego zwykle leczy się antybiotykiem. Inne środki, które mogą pomóc w zapobieganiu kolejnym incydentom zapalenia pęcherza moczowego, to spożywanie dużej ilości płynów, szczególnie soku z borówek, oraz korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie.
  • U niektórych pacjentów może być konieczne wykonanie badania ultrasonograficznego nerek i pęcherza moczowego.

Nowotwór pęcherza moczowegowsteczSpis treścidalejPodrażnienia pęcherza moczowego - Przewlekłe śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl