Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze - Czy ja też muszę schudnąć?

Strona główna / Potrzebuję informacji / Nadciśnienie tętnicze / Nadciśnienie tętnicze - Czy ja też muszę schudnąć?
Zmień sposób odżywiania - Jak się odżywiać?wstecz
Nadciśnienie tętnicze - Czy ja też muszę schudnąć?
Zmień sposób odżywiania - Ważne minerały
dalejZwiększ aktywność fizyczną - Musisz więcej ćwiczyć!
Jak już wspomniano, ważnymi składnikami w diecie chorych z nadciśnieniem tętniczym są pokarmy zawierające odpowiednie ilości potasu, wapnia i magnezu. Jeżeli w organizmie jest zbyt mało tych minerałów, to ciśnienie może wzrastać.

Lepiej jest, aby te substancje dostarczane były z pokarmami naturalnymi niż w tabletkach. Może się jednak zdarzyć, że przyjmowanie takich tabletek będzie konieczne (np. gdy stosuje się leki moczopędne).

Bardzo ważny w zdrowym odżywianiu się jest odpowiedni sposób robienia zakupów. Zacznij od zrobienia listy potrzebnych produktów spożywczych. Przygotuj ją, gdy nie jesteś głodny. Następnie zabierz ją ze sobą na zakupy i ściśle przestrzegaj. Kupuj świeżą żywność, a nie dania gotowe do zjedzenia. Wybieraj żywność w opakowaniach, które łatwo podzielić na potrzebne Ci porcje. Czytaj uważnie etykiety i informacje o składzie kupowanych produktów. Zwróć przede wszystkim uwagę na:

  • liczbę kalorii,
  • zawartość tłuszczu i cholesterolu,
  • zawartość sodu,
  • zawartość potasu, magnezu i wapnia.

Nie kupuj nigdy żywności, gdy jesteś głodny. Zawsze kupisz za dużo!

Tak planuj zakupy, aby w Twojej kuchni zawsze znajdowały się produkty zalecane w diecie wspomagającej leczenie nadciśnienia. Przygotowując posiłki w domu, pamiętaj zwłaszcza o ograniczeniu ilości soli kuchennej i tłuszczów. Zamiast tego, aby poprawić smak potraw, używaj: czosnku, cebuli, pieprzu, ziół, wina itd. Do surówek dodawaj przyprawy ziołowe i oliwę z oliwek zamiast majonezu i soli. Unikaj zbyt częstego smażenia; przyrządzaj potrawy gotowane, duszone lub grilowane.

Jeśli idziesz do restauracji, pamiętaj, że porcje oferowanych dań są zwykle zbyt duże. Możesz poprosić o ich zmniejszenie albo po prostu zabrać część posiłku do domu i zjeść później. Składając zamówienie, zawsze wybieraj dania zgodne z dietą, która jest dla Ciebie zdrowa.

W praktyce mogą Ci się zdarzyć odstępstwa od przyjętego sposobu odżywiania. Jeśli jednak będą one zbyt częste, utrudni to wytworzenie odpowiednich nawyków żywieniowych i zmniejszy skuteczność diety w zwalczaniu nadciśnienia.

Zmień sposób odżywiania - Jak się odżywiać?wsteczSpis treścidalejZwiększ aktywność fizyczną - Musisz więcej ćwiczyć!

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl