Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby oczu

Peter Simcock; Tłumaczenie: Magdalena Homziuk
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby oczu
Nieprawidłowości dotyczące powieki dolnejwstecz
Choroby oczu
Objawy oczne nadczynności tarczycy
dalejSztuczne wszczepy oczne i oczodołowe
  • Objawy oczne w chorobach tarczycy pojawiają się zwykle w nadczynności gruczołu tarczowego, ale mogą też występować u ludzi z prawidłową czynnością tarczycy lub jej niedoczynnością.
  • We wczesnym okresie choroby obszar wokół oczu staje się obrzęknięty i nabrzmiały. Oczy wydają się w wytrzeszczu, ponieważ powieki są podciągnięte, a obrzęknięte mięśnie wokół i poza gałką oczną wypychają gałkę do przodu.
  • Możesz mieć wrażenie piasku w oczach, mogą być one bolesne i wrażliwe oraz łzawić. Jasne światło może powodować uczucie dyskomfortu. Ulgę przynosi stosowanie w ciągu dnia preparatów sztucznych łez i przyciemnionych okularów ochronnych. Zastosowanie maści nawilżających zapobiega natomiast wysychaniu oczu w ciągu nocy. Spanie z wyższym ułożeniem głowy może zmniejszyć obrzęk. Spróbuj powstrzymać się od palenia tytoniu.
  • Obrzęknięte mięśnie pozagałkowe mogą uciskać na nerw wzrokowy, który przekazuje sygnały do mózgu. Może być to przyczyną pogorszenia widzenia. Jeżeli zauważyłeś zamglenie widzenia, natychmiast skontaktuj się z okulistą, ponieważ możesz potrzebować pilnego leczenia dużymi dawkami kortykosteroidów, radioterapii lub operacji zmniejszającej ucisk na nerw.
  • Podwójne widzenie występuje wówczas, gdy mięśnie poruszające gałką oczną ulegają obrzękowi i zaczynają bliznowacieć, co powoduje ograniczenie ich ruchomości. Czasowe zastosowanie folii lub plastikowych okularów pryzmatycznych pomaga w zlaniu się dwóch obrazów w jeden. Jeżeli jednak ruchy gałki ocznej są znacznie ograniczone, konieczna staje się operacja na mięśniach ocznych. Końcowa korekta mięśni wykonywana jest zwykle w znieczuleniu miejscowym, tak abyś mógł powiedzieć okuliście, kiedy podwójne widzenie zniknie.

Nieprawidłowości dotyczące powieki dolnejwsteczSpis treścidalejSztuczne wszczepy oczne i oczodołowe

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl