Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Nowotwory narządów rodnych

Andy Nordin; Tłumaczenie: Hanna Makarewicz
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Nowotwory narządów rodnych
Zmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Badania obrazowe: urografia, tomografia komputerowa i rezonans magnetycznywstecz
Nowotwory narządów rodnych
Zmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Elektrokonizacja, konizacja chirurgiczna i proste usunięcie macicy
dalejZmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Całkowite usunięcie macicy
  • Jeżeli nowotwór szyjki macicy jest w bardzo wczesnym stopniu zaawansowania, leczenie polega na usunięciu tylko dolnej części szyjki. Taki zabieg wykonuje się, stosując prąd elektryczny (lub diatermię), i nazywa się go elektrokonizacją, lub przy użyciu lasera lub noża chirurgicznego, a wówczas określa się go mianem konizacji chirurgicznej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
  • Po zabiegu występują upławy i poplamianie, które utrzymują się przez kilka tygodni. Już po jednym dniu po zabiegu powraca dobre samopoczucie, jednak do pełnego wygojenia szyjki macicy potrzeba czasu. Przez 4 tygodnie nie należy stosować tamponów ani współżyć płciowo. W przypadku obfitych krwawień i upławów trzeba się skontaktować z lekarzem.
  • Niekiedy kobietom doradza się zabieg usunięcia macicy. Zabieg usunięcia trzonu macicy z szyjką macicy — tak zwanego prostego wycięcia macicy — wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Jednak tego typu leczenie rzadko stosuje się we wczesnym raku szyjki macicy.
  • Podczas zabiegu prostego usunięcia macicy do pęcherza moczowego przez cewkę moczową wprowadza się plastikową rurkę odprowadzającą mocz, natomiast inną rurkę wprowadza się do jamy brzusznej w celu odprowadzania nagromadzonej krwi. Obie rurki utrzymuje się przez 1–2 dni.
  • Po zabiegu podaje się środki przeciwbólowe. Wszystkie nierozpuszczalne szwy usuwa się 5–7 dni po zabiegu przed powrotem pacjentki do domu. Po 6 tygodniach pochwa jest w pełni wygojona i funkcjonuje prawidłowo.

Zmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Badania obrazowe: urografia, tomografia komputerowa i rezonans magnetycznywsteczSpis treścidalejZmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Całkowite usunięcie macicy

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl