Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Nowotwory narządów rodnych

Andy Nordin; Tłumaczenie: Hanna Makarewicz
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Nowotwory narządów rodnych
Ciążowa choroba trofoblastyczna (GTD) i wyłyżeczkowaniewstecz
Nowotwory narządów rodnych
Inne terminy medyczne - Radioterapia
dalejInne terminy medyczne - Chemioterapia
  • Radioterapię (leczenie promieniami rentgenowskimi) stosuje się jako jedyną formę leczenia nowotworów albo w połączeniu z leczeniem chirurgicznym i chemioterapią. Radioterapię wykorzystuje się również do leczenia nawrotów choroby nowotworowej.
  • Radioterapeuta najpierw określa obszary zwane „polami”, które muszą być objęte leczeniem, a następnie dobiera dawkę i liczbę naświetlań.
  • Wyróżnia się dwa typy radioterapii: teleradioterapię (naświetlania z zewnątrz) i brachyterapię (naświetlania od wewnątrz). Podczas teleradioterapii promienie rentgenowskie pochodzą z źródła umieszczonego poza ciałem i obejmują obszar z nowotworem, natomiast podczas brachyterapii źródło promieniowania umieszcza się na przykład w jamie macicy lub w pochwie. Aplikator zawierający źródło promieniowania zakłada się w znieczuleniu ogólnym i utrzymuje na miejscu przez około dobę w zależności od rodzaju użytego aplikatora.
  • Podczas leczenia lub po jego zakończeniu mogą wystąpić: wysypka na skórze, biegunka, zaburzenie funkcji pęcherza moczowego, zmęczenie, objawy grypopodobne. Większość dolegliwości ustępuje po zastosowaniu odpowiednich leków, jednak zaburzenia funkcji pęcherza moczowego lub jelit mogą trwać wiele miesięcy, a nawet stać się stałym problemem. U młodych kobiet jajniki mogą zaprzestać wytarzania hormonów płciowych i wtedy może być konieczne włączenie długotrwale stosowanej hormonalnej terapii zastępczej.
  • Rzadkim, ale poważnym powikłaniem po radioterapii jest tworzenie się przetok między jelitami a pochwą albo między układem moczowym a pochwą. Wymagają one zwykle zastosowania zabiegu operacyjnego.

Ciążowa choroba trofoblastyczna (GTD) i wyłyżeczkowaniewsteczSpis treścidalejInne terminy medyczne - Chemioterapia

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl