Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Nowotwory narządów rodnych

Andy Nordin; Tłumaczenie: Hanna Makarewicz
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Nowotwory narządów rodnych
Inne terminy medyczne - Przetokiwstecz
Nowotwory narządów rodnych
Inne terminy medyczne - Urostomia, ileostomia i kolostomia
dalejInne terminy medyczne - Nefrostomia i cewnik moczowodowy
  • Po usunięciu pęcherza moczowego i cewki moczowej podczas wytrzewienia lub gdy istnieje niemożliwa do zamknięcia przetoka moczowa, chirurg wytwarza połączenie z fragmentu jelita cienkiego. Strumień moczu przepływa z nerek przez wytworzone połączenie. W powłokach brzusznych wytwarza się otwór nazywany sztuczną przetoką (stomią), przez który mocz nieustannie wpływa do worka przymocowanego na powierzchni brzucha. Czasami wytwarza się sztuczny pęcherz. Wówczas zbiornik moczu, podobny do pęcherza moczowego, znajdujący się blisko powłok brzusznych opróżnia się za pomocą cewnika wprowadzonego przez otwór (sztuczną przetokę) w powłokach.
  • Jeżeli usuwa się fragment jelita lub gdy istnieje niedrożność jelit albo przetoka odbytniczo-pochwowa, potrzebne bywa wytworzenie ileostomii (sztuczny odbyt z jelita cienkiego) lub kolostomii (sztuczny odbyt z jelita grubego). Połączenie światła jelita z otworem w powłokach brzusznych (stomia) umożliwia gromadzenie się zawartości jelita w worku umocowanym na powierzchni brzucha. W zależności od ogólnego stanu zdrowia oraz przyczyny wytworzenia stomii i od tego, jaką część jelita usunięto, ileostomię czy kolostomię można ewentualnie zamknąć po kilku miesiącach. Jednak większość stomii wytworzonych z powodu ginekologicznych nowotworów złośliwych pozostaje na stałe.
  • W wypadku, gdy u pacjentki planuje się wytworzenie urostomii i/lub ileostomii czy kolostomii, powinna ona otrzymać niezbędne informacje przed zabiegiem i po nim, tak aby mogła samodzielnie we właściwy sposób, bez problemów sobie z nią radzić.

Inne terminy medyczne - PrzetokiwsteczSpis treścidalejInne terminy medyczne - Nefrostomia i cewnik moczowodowy

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl