Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Nowotwory narządów rodnych

Andy Nordin; Tłumaczenie: Hanna Makarewicz
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Nowotwory narządów rodnych
Inne terminy medyczne - Nefrostomia i cewnik moczowodowywstecz
Nowotwory narządów rodnych
Inne terminy medyczne - Niedrożność jelit
dalejInne terminy medyczne - Wodobrzusze i płyn w jamie opłucnowej
  • Guz nowotworowy uciskający z zewnątrz lub naciekający jelita powoduje ich niedrożność (zwężenie lub zamknięcie światła). Objawy niedrożności jelit zależą od miejsca, w którym powstało zwężenie, i obejmują takie dolegliwości, jak: nudności, bolesne skurcze, wymioty i wzdęcie brzucha. Niedrożność jelit jest częstym problemem u kobiet z zaawansowanym rakiem jajnika.
  • Leczenie rozpoczyna się od dożylnego podania płynów. Zawartość żołądka i jelit powyżej miejsca niedrożności usuwa się za pomocą giętkiego ssaka, który wprowadza się przez sondę nosowo-żołądkową — zakładaną przez nos do żołądka.
  • Jeżeli jest to możliwe, fragment zwężonego, niedrożnego jelita usuwa się chirurgicznie. Innym sposobem leczenia jest połączenie jelit, omijające miejsce zwężenia. Alternatywnym postępowaniem jest wytworzenie zespolenia omijającego połączonego z ileostomią lub kolostomią. W ten sposób zawartość jelit wydostaje się do worka umocowanego na powierzchni brzucha.
  • Chemioterapia, polegająca na zastosowaniu leków niszczących komórki nowotworowe, może czasami, stopniowo zmniejszając masę guza nowotworowego, odblokować zwężenie jelita.
  • Często nie jest możliwe usunięcie guza lub zmniejszenie jego masy, wtedy z objawami niedrożności trzeba sobie radzić za pomocą leków. Podaje się wówczas płyny we wlewie kroplowym przez założoną do żyły plastikową rurkę (wenflon). Jeżeli pacjentka jest już w stanie sama pić, podaje się jej wysokobiałkowe i wysokokaloryczne płyny.

Inne terminy medyczne - Nefrostomia i cewnik moczowodowywsteczSpis treścidalejInne terminy medyczne - Wodobrzusze i płyn w jamie opłucnowej

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl