Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Zakażenia wirusem HIV

Tłumaczenie: Liliana Krasińska ; Duncan Churchil; Valerie Kitchen
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Zakażenia wirusem HIV
Przenoszenie zakażenia HIVwstecz
Zakażenia wirusem HIV
Testy wykrywające zakażenie HIV
dalejZakażenie pierwotne
  • Lekarz omówi z Tobą testy wykrywające zakażenie HIV, zanim Cię na nie skieruje na badania. Nie obawiaj się zadawać pytań, jeśli czegoś nie rozumiesz.
  • Badania te polegają na poszukiwaniu przeciwciał przeciwko HIV w próbce krwi. Przeciwciała stanowią obronę przeciwko zakażeniu; organizm produkuje je, kiedy dojdzie do zakażenia. Przeciwciała produkowane w odpowiedzi na poszczególne zakażenia różnią się między sobą, a przeciwciała wytwarzane jako reakcja na zakażenie HIV można wykrywać za pomocą badań laboratoryjnych.
  • Testy te są bardzo czułe, mogą więc wykryć bardzo małe ilości przeciwciał. Jeśli wykryje się przeciwciała charakterystyczne dla HIV w twojej krwi, oznacza to, że wynik testu jest dodatni. Jeżeli tak się zdarzy, próbkę bada się jeszcze raz inną metodą, by potwierdzić wynik. Twój lekarz poinformuje Cię, że jesteś HIV(+) tylko wtedy, gdy wyniki obu testów będą wyraźnie dodatnie.
  • Testy wykrywające HIV nie dają wyniku dodatniego natychmiast po zakażeniu. Przeciwciała pojawiają się we krwi dopiero po 2–6 tygodniach, a nawet po 3 miesiącach. Ten proces produkcji przeciwciał nazywa się serokonwersją. Dopóki nie dojdzie do serokonwersji, wyniki testów będą ujemne, ponieważ przeciwciała jeszcze się nie pojawiły we krwi i dlatego nie mogą być wykryte. Jeśli twój wynik jest ujemny, być może zostanie Ci zaproponowane kolejne badanie za 3 miesiące.
  • Podczas okresu serokonwersji poziom HIV we krwi może być bardzo wysoki. To zwiększa ryzyko przekazania wirusa osobie niezakażonej, dlatego też należy w tym czasie ściśle stosować się do zaleceń lekarza, by zredukować to niebezpieczeństwo.

Przenoszenie zakażenia HIVwsteczSpis treścidalejZakażenie pierwotne

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl