Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby oczu

Peter Simcock; Tłumaczenie: Magdalena Homziuk
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby oczu
Chirurgia odwarstwienia siatkówkiwstecz
Choroby oczu
Retinopatia cukrzycowa
dalejZwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem
  • W przebiegu cukrzycy naczynia krwionośne siatkówki, światłoczułej warstwy tylnego odcinka gałki ocznej, mogą stać się nieszczelne lub zamknięte.
  • Badanie okulistyczne przeprowadzane co najmniej raz w roku pozwala na wykrycie wczesnego stadium retinopatii. Możesz być nieświadomy uszkodzenia naczyń krwionośnych do chwili, aż nie zaczną one krwawić. Dlatego też tak istotne jest regularne badanie okulistyczne. Specjalistyczne badanie fotograficzne, które nosi nazwę angiografii fluoresceinowej, pozwala uwidocznić miejsca uszkodzeń naczyń siatkówki.
  • Jeżeli nieszczelne naczynia krwionośne znajdują się w centralnej części siatkówki, zostaje ona podminowana i widzenie się pogarsza. Nieszczelne naczynia można zamknąć, wykonując ambulatoryjnie zabieg laserowy. Nie zawsze poprawia to widzenie, ale zwykle zapobiega jego pogorszeniu.
  • Jeżeli dochodzi do zamknięcia naczyń, tworzą się nowe, patologiczne naczynia, z których może nastąpić krwawienie do komory oka. Powtarzane leczenie laserowe niszczy zarówno naczynia zamknięte, jak i powoduje kurczenie się nowych patologicznych naczyń zanim dojdzie do krwawienia z tych naczyń. Jeżeli konieczne jest rozległe leczenie laserowe, do oka podaje się krople znieczulające. Leczenie laserowe może spowodować utratę obwodowego i nocnego widzenia, ale dzięki niemu można ocalić widzenie centralne.
  • Jeżeli naczynia krwionośne stale przeciekają lub tworzy się tkanka bliznowata, która pociąga siatkówkę odwarstwiając ją, konieczna jest operacja zwana witrektomią. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. W czasie operacji usuwa się z oka krew i tkankę bliznowatą.
  • Regularne badanie oczu oraz wczesne leczenie to najważniejsze czynniki, które zapobiegają poważnym konsekwencjom retinopatii cukrzycowej.

Chirurgia odwarstwienia siatkówkiwsteczSpis treścidalejZwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl