Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby pęcherza moczowego

Tłumaczenie: Piotr Cieśliński ; Eboo Versi; Timothy J. Christmas
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby pęcherza moczowego
Niestabilność wypieracza moczu - odprowadzenie moczuwstecz
Choroby pęcherza moczowego
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
dalejWysiłkowe nietrzymanie moczu - Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu
  • W wysiłkowym nietrzymaniu moczu dochodzi do wycieku moczu podczas kaszlu, kichania, wysiłku fizycznego lub w wyniku podobnych czynności. Jest to zjawisko szczególnie częste u kobiet. Prawdziwe wysiłkowe nietrzymanie moczu (diagnozowane na podstawie badań urodynamicznych) występuje, gdy nie funkcjonuje prawidłowo szyja pęcherza moczowego oraz inne mechanizmy biorące udział w utrzymywaniu moczu.
  • Szyja pęcherza moczowego jest znacznie silniejsza u mężczyzn niż u kobiet, choć może dojść do jej osłabienia w wyniku operacji gruczołu krokowego. Jej rola jest mniej istotna w procesie trzymania moczu u kobiet i osłabnie wraz z wiekiem.
  • Inny mechanizm, jakim jest zwieracz cewki moczowej, jest szczególnie ważny dla prawidłowego trzymania moczu u kobiet (bardziej niż u mężczyzn). Składa się on z mięśnia otaczającego cewkę moczową oraz jego połączeń z mięśniami dna miednicy. Aby zwieracz cewki moczowej funkcjonował prawidłowo, nie może być uszkodzona tkanka podtrzymująca dno miednicy, zwana powięzią.
  • Po porodzie może dojść do rozerwania powięzi, co spowoduje utratę podparcia dla szyi pęcherza moczowego. Po pewnym czasie defekt staje się bardziej widoczny, a podczas wykonywania pewnych czynności dochodzi do zbytniego przemieszczania się niepodpartej szyi pęcherza moczowego w dół, co powoduje wyciek moczu. To przemieszczanie się szyi pęcherza moczowego nazywamy nadmierną ruchomością.
  • Niewydolny może być również wewnętrzny zwieracz cewki moczowej. U mężczyzn może być to wynikiem zabiegu na gruczole krokowym; u kobiet schorzenie to może wystąpić po zabiegu nietrzymania moczu lub po porodzie, może być również związane z wiekiem.

Niestabilność wypieracza moczu - odprowadzenie moczuwsteczSpis treścidalejWysiłkowe nietrzymanie moczu - Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl