Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Nowotwory narządów rodnych

Andy Nordin; Tłumaczenie: Hanna Makarewicz
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Nowotwory narządów rodnych
Układ chłonny (limfatyczny)wstecz
Nowotwory narządów rodnych
Zmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy (CIN)
dalejZmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Nowotwór szyjki macicy
  • Śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy (CIN, cervical intraepithelial neoplasia) jest zmianą przednowotworową, występującą na szyjce macicy od strony pochwy. Obszar, gdzie nabłonek wielowarstwowy płaski pokrywający szyjkę macicy przechodzi w nabłonek gruczołowy wyścielający trzon, nazywa się „strefą transformacji”.
  • Wymaz z szyjki macicy (badanie cytologiczne),w którym znaleziono nieprawidłowe komórki (komórki dysplastyczne), sugeruje, że na szyjce macicy może występować zmiana przednowotworowa (CIN). Wówczas szyjkę macicy bada się za pomocą specjalnego przyrządu optycznego zwanego kolposkopem. Jeżeli na szyjce macicy występuje CIN, to zmiany w nabłonku wielowarstwowym płaskim szyjki macicy ujawnią się po naniesieniu rozcieńczonego roztworu kwasu octowego. Jednak CIN można dokładnie zbadać dopiero po pobraniu wycinka z szyjki macicy (biopsja) do oceny mikroskopowej.
  • W zależności od tego, jak tkanki wyglądają pod mikroskopem, wyróżnia się 3 stopnie CIN: I, II i III. Nawet CIN III nie jest jeszcze nowotworem i łatwo się leczy. Jednak pozostawienie zmian typu CIN II lub III bez leczenia zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu szyjki macicy. Śródnabłonkową neoplazję szyjki macicy II i III określa się jako CIN dużego stopnia.
  • Śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy I (CIN małego stopnia) jest zmianą przednowotworową o potencjalnie małym zagrożeniu i często znika samoistnie, bez leczenia. Nie ma więc konieczności natychmiastowego usuwania czy niszczenia CIN I. Jednak u niektórych kobiet ta zmiana powoli przekształca się w CIN dużego stopnia.
  • Występowanie na szyjce macicy CIN I wymaga monitorowania za pomocą kolposkopii oraz pobierania wymazu co 6 miesięcy lub częściej. Jeśli zmiana typu CIN I nie znika samoistnie przez 1–2 lata, należy zacząć ją leczyć. W przypadku dużego stopnia CIN (CIN II lub III) leczenie rozpoczyna się od razu.

Układ chłonny (limfatyczny)wsteczSpis treścidalejZmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Nowotwór szyjki macicy

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl