Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby serca

J Colin Forfar; Tłumaczenie: Andrzej Stanke
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby serca
Leczenie w niewydolności sercawstecz
Choroby serca
Nadciśnienie tętnicze
dalejNagłe zmiany rytmu serca (arytmia)
  • Nadciśnienie tętnicze ogólnie oznacza, że ciśnienie krwi jest wyższe niż powinno. Większość ludzi z podwyższonym ciśnieniem tętniczym nie ma z tego powodu dolegliwości, jednak jeśli nadciśnienie pozostaje nieleczone, przyczynia się do wzrostu ryzyka udaru mózgu, zawału serca i uszkodzenia nerek.
  • Pomiar ciśnienia tętniczego jest częścią rutynowej oceny układu krążenia. Podczas badania pacjent przyjmuje pozycję siedzącą albo półleżącą, lekarz zakłada na ramię pacjenta gumowy mankiet, który po napompowaniu uciska tętnicę. Następnie ciśnienie w mankiecie stopniowo się obniża, a pojawiające się i zanikające odgłosy dochodzące z tętnicy wyznaczają najwyższe (skurczowe) i najniższe (rozkurczowe) ciśnienie krwi (obie wartości są ważne).
  • Ludzie mają różne wartości ciśnienia tętniczego, a ciśnienie każdego człowieka zmienia się w zależności od czynności, jakie wykonuje, pory dnia i natężenia stresu. Aby się przekonać, czy u wybranej osoby ciśnienie jest rzeczywiście nieprawidłowo podwyższone, potrzeba kilku pomiarów wykonywanych o różnych godzinach albo w ciągu kilku dni, albo wielokrotnego pomiaru w ciągu doby, rejestrowanego przez przenośny aparat (ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia).
  • Nadciśnienie tętnicze nie jest odrębną chorobą i w większości przypadków jego przyczyna jest nieznana. Czasami jednak można ją ustalić - okazuje się nią choroba nerek, zwężenie tętnicy (np. aorty albo tętnicy nerkowej) albo rzadkie zaburzenia hormonalne.
  • Do środków obniżających ciśnienie krwi i zmniejszających ryzyko jego powikłań należą: leki moczopędne, leki rozkurczające tętnice i beta-blokery.
  • Aby obniżone ciśnienie utrzymywało się na właściwym poziomie, pacjent nie może palić tytoniu ani przybierać na wadze, musi odżywiać się zdrowo, nie nadużywać soli i systematycznie wykonywać ćwiczenia fizyczne. Wszystkie zalecone leki trzeba zażywać regularnie i - prawdopodobnie - przez całe życie.

Leczenie w niewydolności sercawsteczSpis treścidalejNagłe zmiany rytmu serca (arytmia)

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl